Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guerras_marcomanas Atómico Monte_Cueto Huddersfield_Town_F.C. Monopteryx H.Neumann Austrocylindropuntia_tephrocactoides Harold_Kroto Idioma_temné Heliconia_lacletteana Idioma_marati Autrey_le_vay Harpalus Ayr_(Nebraska) Hymenocephalus_kuronumai Hugh_Carson_Cutler Identidad_espanola Anarkismo_net Hospital_Damas Monthou-sur-Cher Hatesphere Heritage_(álbum) Guerra_de_Reforma_(Mexico) Asamblea_Popular_Nacional_de_la_Republica_Popular_China Mugen_Motorsports Ander_Lipus Héctor_Barbera Argentina_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Hector_R_Veira Miribel-Lanchâtre Arena_Brains Hermanos_menores_reformados_de_la_estricta_observancia Area_censal_de_Dillingham_(Alaska) Antonio_Fernandez_y_Morales Anton_Raderscheidt Antiguo_Conservatorio_de_Música_de_Málaga Area_verde Homalospermum_firmum Arquitecto_de_Sueños Mujeres_en_la_masonería Andrés_Lopez_de_Galarza Guardia_Civil_Española Autopista_del_Sur Ara_hercules_(b_52) Ministro_de_Economia_y_Produccion Haplochromis_kamiranzovu Mollehøj Hilario_Velasco Antonio_Zozaya Heredarás_la_tierra Hego_Euskal_Herria Arue_Ithorrotze_Olhaibi IN Hermandad_de_Nazarenos_de_la_Flagelación_de_Nuestro_Padre_Jesús_de_la_Bondad_y_María_Santísima_del_Consuelo Huracan_Bret_(1999)

html map