Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Suzanne_Somers Total_Eclipse_(Black_Moon_album) Sociologia_de_la_religión Senorío_de_Valle_de_Salcedo Síndrome_de_Marfan Saint-Maurice-la-Souterraine Salvatore_Contorno Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Síndrome_de_discontinuación_de_ISRS Sinfonía_nº_22 Sainte_Croix_Hague Taumacera_sucki Sanguniño Sistema_Nacional_de_Seguridad_Pública_(México) Sefardies_en_Cuba Schmucler Territorios_ocupados_por_las_fuerzas_del_Eje Tiempo_oscuro Teoría_del_Estado_Estacionario Saint-Bres Señales_de_tráfico_de_prioridad The_Dark_Knight_(pelicula) Saint_Hilaire-de-Brens Stetsonia The_Lost_Valentine Sant_Esteve_de_la_Sarga_(Lerida) Sin_asignar_en_Bletiinae Teoria_constructivista_del_aprendizaje Semion_Stroganov TanzMetal Seleccion_de_fútbol_sub_21_de_Espana Tomás_Capdepón_Martínez T-carrier Temporada_2005 Scranton_(Iowa) Senales_de_ferrocarril Tercera_Division_Nacional_(Futbol_Sala) Serguéyevski Tirada_de_salvacion Sinfonía_n_2_(Mozart) Temporada_2009_de_GP2_Series Torrie San_Martín_de_Montalbán_(Toledo) Tiro_con_arco_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Amberes_1920 Silva_(Sargent) Siempreviva_arborea San_Ginés_de_Roma Sanyaia Segunda_Division_de_España_1939_40 Tiluchi_gris Sathrochthonius_kaltenbachi SunExpress Tarjeta_sintonizadora_de_televisión Seeber Santa_María_de_la_Asunción

html map