Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_de_Cristo Palacio_Radial Nashik M×0 Planera_acuminata Plesthenus_sanghiensis NGC_2775 Nueva_Jersey,_Estados_Unidos Mylabris_nigricaudus N-338 Nagozela Perpiñan Neolucanus_sinicus_pseudopacus Pe-3_bis Policia_de_la_generalidad Peter_Prahl Oshio_(1937) Perez_Millán_Temperley Pedro_Ríos_Maestre Museu_de_Arte_de_Sao_Paulo Planta_de_energia_nuclear_Cooper Plaza_San_Ildefonso Polka_dot Parque_nacional_Chiltern_Box-Ironbark Periodo_arcaico_de_América Observatorio_astrofisico_crimeo Odontotrypes_mirek Perly-Certoux Museo_de_las_Termas_romanas_de_Campo_Valdés Mutu North_Yorkshire_Moors Organizacion_para_la_poblacion_optima Pampulha Old_Golden_Throat Ostrácodo Orquesta_de_Camara_Reina_Sofía Nube_mastodóntica Pakua_chang Patrulleros_de_Zona_Marítima OGLE_2005-BLG-169Lb Paraeremostachys Pereiro_de_Aguiar Míster_K Pedro_Aparicio Ovetense Museo_Nacional_Colegio_de_San_Gregorio Pachycara Plan_de_retirada_unilateral_israelí Perianthopodus No_Come_Down Playa_de_La_Concha_(Villagarcía_de_Arosa) Pasaporte_(banda) Navegacion_astronomica Pinzon_grande_de_cactus Nueva_Granada_(Gran_Colombia)

html map