Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Metro_Ligero_de_Kayseri RR.CC._Fusionadas Protea_lepidocarpodendron_var._villosa Llanura_del_Rosellón Real_Valladolid_Club_de_Fútbol_B Gobiernos_de_la_República_Federal_Alemana Pájaro_rojo_del_Paraíso Mahmud_Hoyyatí Reflectores_antirradar Péndulo_Studios Prevencion_de_la_viruela_en_los_Países_Bajos Llanos_occidentales Maoxin_Gong Lotoxalis Metawithius_spiniventer Mexico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 PricewaterhouseCoopers Loco_(Oklahoma) McCartney_(álbum) Rally_RACE_Comunidad_de_Madrid_de_2012 Ramon_Ayala,_El_Mensú Liz_Allen María_José_López_Sánchez Masters_de_París_1988 Ramon_Munita_Eyzaguirre Pyrrhalta_ohbayashii Ps_(Unix) Miguel_Morales_Calvo_Encalada Mialgias Los_Magos_de_Waverly_Place_La_Pelicula Registro_(órgano) Megaceryle Regimenes_de_excepción Los_siete_samurai Microloros Precipicios_de_Bandiagara Lotería_de_Dios Publicación_de_referencia Rana_platanera Mastotermitidae Gonzalo_calvo_de_barrientos Gold_star_music:_La_Familia_LIVE Mercado_Libertad_o_San_Juan_de_Dios_en_Guadalajara_Mexico Premio_Erasmus Love_Is_the_Answer Matias_de_albuquerque Man_Football_Club Péndulo_de_foucault Metal_gear_solid_2:_sons_of_liberty Lucho_Izusqui Los_simuladores_(serie_de_TV_de_México) Quahog_5 MC.205 Mia_(canción_de_Paulina_Rubio) Premio_UPC

html map