Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cayo_Furio_Pacilo Calzadilla Bandun_Man Brunfelsia_eximia Challenger_de_Granby Campanula_oreophila Berchem-sainte-agathe Carl_Christian_Rafn Bomilcar_(siglo_III_a._C.) Castillo_de_Sidón Años_1410_adC Bailando_Por_Un_Sueno_Mexico Castillo_de_Arolsen Bossiaea_biloba Bhucho_Mandi Bahía_de_Apalache Beriev Billbergia_patentissima Camp_David Betting Batalla_del_2_de_abril Castillo_Sadaba Bazincourt_sur-saulx BG_Group Bouray-sur-Juine Budismo_de_la_Tierra_Pura Centaurea_inuloides Bajo_aragon_histórico Boffin Castillo_de_Montiel Batalla_de_Seneffe Bergþór_Hrafnsson Bromus_segetalis Berrien Capilla_del_Pilar_(La_Fresneda) Breña_Baja Caucaso Cesar_Munoz_Sola Batalla_del_Golfo_de_Malaca Bernat_Picornell_i_Richier Casas_solariegas Bazancourt_(Oise) Biruñas Canaduz Calígula_Decibe Camino_de_perfección_(pasión_mistica) Capitanía_de_Mato_Grosso Castillos_de_España Centaurea_alba_var._ciliata Black_Moon_(banda) Baruj_She'amar Bararida Batalla_de_adrianópolis_(1365) Blechnum_cartilagineum Barrio_nueva_cordoba

html map