Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Odontocarpa_coronata Pasquale Oroshi_hocho My_Name_is_Barbra_Two Penamellera_Alta Partido_de_San_Nicolas_(provincia_de_Buenos_Aires) Perros_del_Mal Panlengua Payayas Observatorio_Solar_Dinámico Pilosocereus_quadricostatus Neversink Neuropatía_sensorial_y_autónoma_hereditaria_tipo_III Organizacion_político-administrativa_de_Rumania Parque_natural_de_Donana Palma_Nova Oxibeles Pachyveria Música_Dark National_Bowl Myrmothera Playa_de_castilla Parque_nacional_de_Mangetti Organización_Deportiva_Sudamerica Petit_Failly Perrysburg_(villa) Platanus_orientalis_var._hispanica Organizacion_territorial_de_la_Republica_Checa Pokemon_FireRed_y_LeafGreen Pablo_de_Tebas Pimentera Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Nepociano_de_Asturias Numeros_Naturales O_I_C Pityrophyllum Playa_de_Tingko Música_folclorica_de_Chile Orquesta_de_Cámara_de_la_Universidad_Catolica_de_La_Santísima_Concepción Parque_Nacional_Precipicio Onevia Nunca_Digas_Nunca_Jamás Pequeña_edad_de_hielo Palacio_Real_de_Queluz Pato-petrel_picogrueso Operacion_Titanico Mylochromis_chekopae Necrópolis_de_Jardin Pino_pinea Nannocharax_gracilis North_Hertfordshire Planta_de_energia_nuclear_Davis_Besse Portugos Pietracatella Obispos_de_Linköping

html map