Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abu_al-Hasan_Ali_ibn_al-Husayn_ibn_Ali_al-Mas'udi Agave_ixtlioides Circuito_urbano_de_Monaco Aceite_lubricante When_I_Think_Of_You Vicious_White_Kids_(álbum) Contrarreforma Como_la_Cabeza_al_Sombrero Xylographus_madagascariensis Collaroy Akzo_Nobel Aiouea_angulata Xerococcus Voss Wright_R_1820 Circunferencia_osculatriz Villefranche_de_Longchapt Colaspibasa_thoracica Aeropuerto_Las_Vegas Yerba_luminaria Xe_135 Verón Colegio_de_Ingenieros_de_Caminos_Canales_y_Puertos Vi Verpillières_sur-Ource Cine_en_Serbia Acalanes_Ridge Cis_alienus Congregación_del_Cristo_de_los_Alabarderos Viesca_(laguna) Acanto_salvaje_armado_de_espinas A_Le_Coq_Arena Charlotte_(Carolina_del_Norte) Vulvovaginitis_candidiásica Colada_(geologia) Comisión_Islámica_de_Espana Wiz_khalifa Cofradía_de_caballeros_de_Belchite Clasica_de_San_Sebastián Ageratinastrum Chokoku_no_Jiku_e Zona_arqueologica_de_San_Claudio Virus_Menangle Consensus_de_Barcelona Aeropuerto_de_Palermo_Punta_Raisi Abdulá_al_Thani Cicindelinae Chatrías William_Van_Alen Wikipedia_en_finlandés Conophytum_minutum Aeropuerto_de_dawson_creek Yasmina_de_Haro Clímaco_Soto_Borda Alamo_de_Lombardía

html map