Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reformistas_por_Europa Miguel_Luengo Prensa_de_colombia Prospero_García Pouteria_salicifolia Merlín_el_mago_moderno Maple_Ridge_(Columbia_Británica) Précy-sous-Thil Primaria_demócrata_de_Wisconsin_2008 Llama_(radiotelescopio) Mauricio_lopez Luciano_Pagliarini Presentadora_radial Real_Club_Nautico_de_Castellon Región_del_noreste_argentino Lo_Prado_(estacion) Rainiero_de_Pisa M_A_R/R/S Mervent Medal_Of_Honor_Airborne Presa_Grand_Coulee Pulomaniṣūdana María_Consuelo_Marino_Chantal Quebequesa Los_mejores_años_de_nuestra_vida_cancion_a_cancion Premio_lux_del_parlamento_europeo Raven_Symone:_Live_in_Concert_Tour Mikhail_Frunze Premio_nacional_de_arte_de_chile Pulaski_(Virginia) Marcel_Rodríguez-Lopez Gran_turismo_(automovil) Pueblo_de_la_Reina_de_los_Ángeles Lo_mejor_de_mí Publio_Servilio_Vatia_Isaúrico_(consul_79_a._C.) Matriculas_automovilistas_de_España Millennium_(comic) Mateistas Mandragora_(banda) Primaria_demócrata_de_California,_2008 Mercedes_Alonso Love_and_Theft Quema_de_conventos_de_1934_en_España Malambo_(Atlántico) María_Isabel_de_Toscana Macaná_(Guayanilla) Premios_Valle_Inclán_de_Teatro Primera_guitarra Pucara_(desambiguacion) Malavalli Magnús_þor_jonsson McDonnell_Douglas_MD-88 Maruzen Live!_at_the_Star_Club_in_Hamburg,_Germany;_1962 Primera_expedición_a_Chiloé

html map