Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Entre_Ángeles_y_Demonios Filosofía_marxista_soviética El_doctor_Frankenstein_(película) Fiesta_de_San_Andrés_(Encinasola) Egg_in_the_basket Evaporación_(física) Francisco_García-Calderon_Rey Euthynnus Equipo_Industriales Explotación_indirecta Europa_continental Fernando_de_mena Estación_de_Numancia Everton_de_Vina_del_Mar_femenino Fenghuangopterus Fidel_Sendagorta_Gomez_del_Campillo Emilio_Lozoya Fl._Scand._Prodr.,_ed._2. Federico_Silvestre Estacion_de_A_Coruna_San_Cristobal Exclusive_(álbum) Estación_Córdoba Fie_allo_Sciliar El_Bronx Estacion_de_Marx_Dormoy El_Show_de_los_sueños_Los_Reyes_del_Show Etruscos Estilo_dórico Eugen_Bachmann Era_Keiō Feelin'_Myself Flying_Tiger_Line Elementos_opuestos Flavio_Conceição Fausto Embalse_de_La_Concepción Estación_de_Villejuif_-_Léo_Lagrange Facultad_de_Ingeniería_(Universidad_de_la_República) Filmadora_Ecuatoriana_S_A Fiesta_en_la_Azotea_En_Vivo_desde_el_Auditorio_Nacional Escarabajo_(Volkswagen) Estación_General_Gutiérrez Exploración_(desambiguación) Flor_de_pis El_nervio_del_volcán Estacion_Coihue Fantascy Erquinghem_le-Sec Equisetaceae Estación_de_Desierto-Baracaldo Ferussac Francisco_Roncero Francisco_de_Paula_Marín ExpressBurn Egliseneuve_pres_Billom

html map