Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Big_boobs BS&T Beaumont-les-randan BNT1 Cebanico_(Leon) Bouvellemont Briare Castillo_de_Frankenstein Betonica_brachystachya Brahmā_(dios) Bewitched,_Bothered_and_Bewildered Centro_historico_de_Malaga Bignonia_acutistipula Barenboim Campeonato_Internacional_de_Tenis_de_Santos Boivaes Bharatás Bandera_de_Provincia_de_Salamanca Brycinus_kingsleyae Canal_Grappler Carlos_Sosa_(futbolista) Castelfranco_di_Sopra Basílica_de_la_Daurade Catedral_de_Girardota Bandera_de_gabón Bentico Capitán_Misson Bordelobo Buenas_noches,_amigos Caserio_Etxeberri Cagnac_les-Mines Carlos_Rovirosa_Pérez Castillo_de_dumbarton Carlos_I_de_Liechtenstein Cartel_de_Santa Carlos_Almarante_Baret Batalla_de_chino Benajarafe_(Velez-Malaga) Came_(Pyrenées-Atlantiques) Brunilde Campina_Este_Guadajoz Cavez Bosón,_conde_de_Arlés Cerro_del_Mosquito Año_138_adC BMW_Z8 Black_oak_arkansas Biblioteca_de_Celso Barión_delta Carphephorus Cervantes_(desambiguación) Cayo_Casio_Longino_(cónsul_73_a.C.) Campeonato_Mundial_de_Campo_a_Traves Barrio_Belgrano_Norte Carlos_Gurpegi_Nausia

html map