Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catedral_de_Nuestra_Señora_de_Chiquinquira_de_Sonson Burj_Al_Arab Cabaceira_de_raposa Basílica_de_Saint-Nazaire_de_Carcasona Bensonville Cabo_norte Bertil_de_Suecia BAFTA_a_la_mejor_pelicula_de_habla_no_inglesa Año_121_adC Biohazard_Code_Veronica Bad_Girl_(cancion_de_Danity_Kane) Buriato Candilejas_(desambiguación) Busqueda_Implacable Bakersfield_(california) Brujeria_(grupo_musical) Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_Artística_de_1991 Basilica_de_Santa_Maria_de_Portugalete Cataputia_mayor Bjørnstjerne_Martinius_Bjørnson Bitterroot_Salish Catevala_scabra Burrock'n_roll Batalla_de_Denain Barriles_de_bomba Barstow_(California) Belin-Beliet Catedral_de_laon Balcánico Casa_de_Béjar Aída_Alberti Centro_de_Deportes_El_Palo Bidenhander Cabeza_de_Hammurabi Bandera_de_reunion Cadena_Super_de_Colombia Banda_sinfonica_universidad_de_antioquia Bojeta Calibán Bandera_de_Surinam Canis_antarticus Campana_japonesa_de_la_paz Calistenes_de_Olinto Boissy-sans-Avoir Barbara_Glück Campeonato_Mundial_de_Remo_de_2003 Cascaflote Cardiguera Carmona_(Sevilla) Cantharis_pakistana Balochistán_(Pakistán) Barcelona_(Sorsogon) Calibre_22 Cairoli Beta2-agonista

html map