Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Black_Tom_Cassidy Capsula_septífraga Calle_2_(Metro_de_Filadelfia) Cantón_de_Scey_sur_Saone-et-Saint-Albin Caso_Alekséyev_contra_Rusia Carlos_alberto_de_almeida_junior Cazideroque Ben_Colder Casa_de_anne_frank Castillo_de_Calaf Carbonato_Sodico Biblioteca_nacional_del_Norte_de_Chipre Casioso_y_Achu Binomio Cervera_(desambiguación) Castelnau-de-Montmiral Banesco_Panamá Bessie_Bend Carretera_Estatal_de_Idaho_25 Capilla_de_la_Epifanía_de_la_Mezquita-Catedral_de_Córdoba Bables Cacen_de_pulmon_de_celulas_pequeñas Campeonato_del_Mundo_de_Natación_de_1991 Baipas Chamaelirium_luteum Casas_Altas_(Valencia) Bedia Candidatura_de_Unidad_de_los_Trabajadores Categoría_de_conjuntos_preordenados Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1947 Carnaval_de_Colonia Beauvoisin Bluetooth_Special_Interest_Group Boken_O_Beet Cenotismo Batalla_de_megido_(609_a._c.) Basile_Yéhoumé Casa_del_Marqués_de_Villora Brahmanismo Cerro_Provincia Campylocentrum_aciculatum Basquina Berlín_oeste Buster_Bros. Buena_Vista_(Carolina,_Puerto_Rico) Believe_(album_de_Disturbed) Blagon Calceranica_al_Lago Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1932 Barrio_de_san_pedro Betula_lenta_var._humilis Caballo_de_Hierba_y_Barro Canciones_de_Guitar_Hero_III:_Legends_of_Rock Centro_Logístico_de_Ayuda_Humanitaria_de_Canarias Callopanchax_huwaldi

html map