Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angulo_de_rozamiento Arturo_Fernández_Rodríguez Mondrian_(informática) Argumento_(informática) Anchiceratops Antonio_de_Araújo_e_Azevedo Ministerio_de_Salud_del_Perú Harrisburg_(desambiguacion) Hospital_de_Órbigo_(León) Historia_general_de_las_drogas Armando_Matías_Guiu Arthrosia_floribunda Moon_Records_Ukraine Montcornet_(Ardenas) Anthyllis_arundana_var_homoiophylla Montserrat_Garcia_Riberaygua André_Martinet Mr_Fuji IIª_República_Española Mississippi_State_Penitentiary Movimiento_del_Futuro Histadrut Gutiérrez_Weselby Anthelephila_siamensis Howard_Sturgis Monte-Júcar_(Alberic) Azanuy-Alins Atelopus_sorianoi Hermandad_del_Santo_Sepulcro_de_San_Lorenzo_de_El_Escorial Molucca Astroblepus_latidens Arte_Op Aphelandra_glischrochlamys Armada_de_guatemala Historia_de_Chillán Mortadelo_y_Filemon_¡Llego_el_Euro! Haworthia_pseudotortuosa Güéjar_Sierra_(Granada) HMS_Avenger Anfibio_prehistórico Hydrocleys Aspir Hacker_(pasatiempo) Homenaje_a_Los_Jaivas Arnaza Area_de_Proteccion_de_Flora_y_Fauna_Chan_Kin Hidrocodona Guimbarda Arboreto_del_Sur_de_Arkansas Arcadio_Alvarez_Quintero Monster_High_(Muñecas) Apolo_XVII Miltonia_moreliana Movimiento_Gremial_Universitario Guildwars

html map