Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Santa_Maria_Magdalena Saul_Blanco_Gonzalez Tratados_limitrofes_entre_Chile_y_Argentina Sao_Simão_(Nisa) Smilodontini Sur_Profundo Stornarella Tierra_Madre Simon_Gómez_Polo State_Center_(Iowa) Southill_(Dorset) Saint-Jean-Saint-Germain Sal_Maldon Senorio_de_las_Siete_Villas_de_la_Serranía_de_Villaluenga Saint_Ail Spanish_Jennet Teofila_Martínez Saint-Georges-du-Bois_(Sarthe) San_Francisco_Futbol_Club Tour_Fijacion_Oral_(album_en_vivo) Tanaeoceroidea Tabebuia_mansoana Santa_Rita_d'Oeste Sarda Teorama Television_en_2004 The_Pulitzer_Prizes Steve_Fosset Susy_Kent Sentido_linguistico Sandianes_(Orense) Terremoto_de_Canterbury Southern_Pacific_Railroad Sancey_le_Grand Trace_elliot Trachycarpus_martianus Teodoro_Cárdenas_Casachagua Stampida Themeda_japonica Santa_Eulalia_de_Bóveda Salvador_Urrutia_Cárdenas Shijo Santos_Ladron_de_Cegama Santa_Maria_(Honduras) Tactica_en_tiempo_real Scarthyla_vigilans Takoma_(Metro_de_Washington) Sinocyclocheilus_macrocephalus Se_Quiere_Se_Mata Tess_(película) Silene_coronaria Tommaso_Aldrovandini Small_Computer_System_Interface Stepanavan San_Gabriel_(Jalisco)

html map