Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sticholonche Sancho_I Township_Rebellion Tania_Raymonde Shailaputri Tirunesh_Dibaba Serville_(Eure_y_Loir) Salvador_Martínez_della_Rocca Steganotropis Torneo_Preolímpico_Sudamericano_Sub-23 Ten_on_One_(The_Singles) San_Francisco_de_Asís_(Argentina) Sergio_Castillo_(desambiguacion) Traematosisis_bispinosus The_Brand Teodora_zu_Schleswig_Holstein-Sonderburg-Glucksburg Sepia_officinalis Salero_de_francisco_i_de_francia Santa_isabel_de_las_lajas Teoría_autógena Tapacola_comun Salvatierra_de_los_barros Snert Saint-Germain-d'Aunay Trazado_hipodamico. Sapium_saltense Travilah_(Maryland) Tratos Senecio_macropodus Santa_Elena_Usulutan Sufrimiento_fetal Thusis Seminario_de_lima Steve_Keen Stephane_Zubar Sóftbol_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Smilax_longipes Tirreno Templo_de_Guoqing Sail_Away The_Simpsons_Trading_Card_Game Son_planeco San_Martin_del_Castañar_(Salamanca) Santa_Catalina_(Jujuy) Sociedad_Deliana Torneo_2006_(Primera_B_Chile) Tokyo_Magnitude_8.0 Teresa_De_Marzo Said_Husejinović Sallent_de_gallego Stanley_Cohen_(doctor) Tatran_Prešov Santiago_Copello Sacrificio_de_Jesús Teinosolen

html map