Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aeropuerto_de_havre_saint_pierre Cocina_de_Argentina Clarionea_comosa Adaptaciones_cinematograficas Cimişlia Aegus_miles_baumanni Villasrubias_(Salamanca) Aeropuerto_de_Pucon Abu_Bakr_Yahya_al_Ğazzar_as_Saraqusṭī Coelaenomenodera_octofovelata Cofradía_de_Nuestra_Señora_de_la_Soledad_de_Monovar Ycua_Satí Congreso_de_sindicatos_sudafricanos Conmutación Actinosoma_pentacanthum Cinturones_de_radiacion Christopher_C_Lloyd Compania_Aeronautica_Uruguaya_S.A. Yang_Yong-ŭn Valer_Rodrigo_de Combretum_ukambense Vacansoleil-DCM_Pro_Cycling_Team Al_hasu Adeiza_upz Viveza_criolla Confederación_General_de_Trabajadores_del_Peru Charleston_(Missouri) Cibernetica_de_segundo_orden Acacia_plateada Warsengeli Abderraman Consejeria_de_Cultura_de_la_Junta_de_Andalucía Vasili_Dzhugashvili Vuelo_El_Al_1862 Acestrocephalus Cladognathinae Chizito_Winograd Agustín_Duran_y_de_Vicente_Yáñez YAST1 Villamaninita Abbe_Siéyès Viola_de_olor Abraham_Núñez_(infielder) Zoo_de_Jersey Vigicer Complejidad_de_algoritmo Vila_Nietzel Club_Atlético_Concepcion Cleto_Mariano_Grandoli Abbe_(cráter_lunar) Club_de_Deportes_Iquique Chelsea_(Londres) Abd_Allah_al-Muzaffar Abelardo_Castillo Vito_Andrés_Bártoli

html map