Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jericó_Abramo_Masso La_Bastida_de_Totana John_Morrison_&_The_Miz Iván_Petrovich_Pávlov Iwi Io_(Lenguaje_de_programación) Jardín_Botanico_de_la_Universidad_de_Talca Kepler-90c Juan_Cancio Lindow La_Courneuve Javiera LPDA Kuruparias Izquierda_Partido_Liberal_de_Dinamarca Jouet-sur-l'Aubois La_leyenda_del_gran_judo Liberty_(Maine) Jaci_Catena Leksand Lawson_(Misuri) Jean_Marie_Bachelot_de_La_Pylaie Leslie_Townes_Hope La_pequena_Jerusalen Insurance_institute_for_highway_safety Leyenda_de_la_fundación_de_Madrid Kreator Joaquin_Maria_Fernandez_de_Cordoba_y_Vera_de_Aragon Kerala_(India) Kala-t Kromeríz Langfang Jasper_Tsang_Yok_sing Let_L-410 Lesch. Jorge_Ayala_(cantante) Liga_Colombiana_de_Béisbol_Profesional_1951 Irreligión_por_país Lenguas_de_los_montes_Torricelli Josep_Lluís_Pellicer_i_Fenye Little_Houghton_(Northamptonshire) Justicia_gratuita Kamov_50 LIGHTS Jacques_Rueff L_I_M. Isa_Tk+ Lenguas_cadoanas Katákolo Jardín_botánico_y_zoológico_de_Hong_Kong La_Señora_y_el_Unicornio José_Domingo_Molina_Gómez José_Gabriel_de_Silva-Bazán_y_Waldstein Khasia_itorum It_Was_a_Short_Summer,_Charlie_Brown

html map